Szkoła Podstawowa w Chlewie

Wycieczka śladami miejsc pamięci narodowej

Utworzono dnia 21.11.2023

Wycieczka śladami miejsc pamięci narodowej. W dniu 16 listopada 2023 roku uczniowie klas VIII i VII wraz z nauczycielem historii  p. Jackiem Kaczorowskim i nauczycielką  języka angielskiego p. Renatą Kopalak  w ramach akcji ,, Szkoła Pamięta ’’ udali się śladami powstańczych mogił do miejscowości Poradzew, Poprężniki, Goszczanów i Chlewo. Na terenie Gminy Goszczanów są miejsca, które nie tylko trzeba zobaczyć, ale o nich pamiętać! Ziemia ta nasiąknięta jest krwią młodych ludzi, którzy oddali swoje życie za wolność! Ważni są ludzie, którzy walczą o naszą ojczyznę,  ale także ci, którzy kochają historię, a szczególnie tę ,, małą historię” – dzieje najbliższej okolicy. Poprzez publikacje miłośników historii, możemy dostrzec osoby ważne dla naszego regionu. W 105.  rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w sposób symboliczny złożyliśmy hołd  bohaterom, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze. Nauczyciel historii p. Jacek Kaczorowski zaczął wycieczkę przed tablicą pamiątkową znajdującą się na budynku szkoły.  Przypomniał działania bojowe II Batalionu I Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w Chwalęcicach, Chlewie, Poprężnikach i Klonowie od 3 do 6 października 1914 roku. Następnie uczniowie udali się  na ścieżkę dydaktyczną z historii, gdzie znaleźli szczegółowe informacje o działaniach Legionów na naszym terenie.

Poruszając się autokarem na wschód z miejscowości Chlewo dojechaliśmy do  Poradzewa. Tam na skraju lasu znajduje się sporych rozmiarów kopiec ziemi, który skrywa około 20 istnień ludzkich. Spoczywa tutaj kwiat młodzieży szlacheckiej i mieszczańskiej. Uczestniczyli oni w działaniach zbrojnych w powstaniu styczniowym w 1863 roku. W okolicach Goszczanowa doszło do wielu potyczek oddziałów powstańczych z Rosjanami. O działaniach powstańczych można poczytać na tablicy informacyjnej przed mogiłą. Miejsce spoczynku powstańców styczniowych przez wiele lat było zaniedbane i zapomniane. Obecnie dzięki staraniom ,,  kaliskich patriotów ’’postawiono  krzyże żelazne z informacjami o powstańcach. O mogile pamięta  pan Jacek Kaczorowski, nauczyciel historii  w Szkole Podstawowej w Chlewie, który rokrocznie porządkuje miejsce spoczynku powstańców styczniowych.  Uczniowie złożyli wieńce i zapalili znicze. Z Poradzewa poprzez Wacławów dojechaliśmy do Poprężnik. W miejscowości na rozstaju dróg, pośród wysokich drzew na pagórku znajduje się kapliczka z metalowym krzyżem i pamiątkową tablicą. Okoliczni mieszkańcy postawili ją, aby oddać cześć powstańcom styczniowym z oddziału ppor. Bąkowskiego poległych w bitwie 23 sierpnia 1863 roku z wojskami rosyjskimi. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Z Poprężnik dojechaliśmy do Goszczanowa. Na miejscowym cmentarzu spoczywa przedstawiciel znamienitej rodziny, uczestnik powstania styczniowego –  Kazimierz Unrug. Kazimierz, jako wybitny patriota , został powstańcem, walczył w oddziale Edmunda Taczanowskiego. Zginął w potyczce z Rosjanami pod Kołem 6 maja 1863 roku, gdzie został pochowany, w okresie późniejszym prochy ekshumowano i przeniesiono do Goszczanowa. Zapaliliśmy znicze pod tablicą legionistów Piłsudskiego braci Strojwąsów z Poniatowa, na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na symbolicznej mogile Żołnierza Niezłomnego Jana Woźniaka z Kaszewa.

Z Goszczanowa powróciliśmy do Chlewa na miejscowy cmentarz. Tam złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na Grobie Nieznanego  Żołnierza oraz na grobie Józefa Szumskiego, powstańca styczniowego – ojca Marii Dąbrowskiej oraz żołnierza trzech kampanii Antoniego Suchorskiego. Z cmentarza wróciliśmy do szkoły,  a miejsca ważne dla naszej historii na zawsze zostaną w pamięci młodzieży. Serdeczne podziękowania składamy Państwu Małgorzacie i Rafałowi Zającom, którzy ofiarowali kwiaty na mogiły powstańców i legionistów.  Chwała bohaterom, którzy życie oddali za ojczyznę! Pamiętamy! I będziemy Pamiętać! Serca nasze biało-czerwone! Opracował:  Jacek Kaczorowski

Wycieczka śladami miejsc pamięci narodowej

Utworzono dnia 21.11.2023, 15:32

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Ważne komunikaty

Kontakt do szkoły:

email:spigchlewo@wp.pl

Dyrektor:

Posiłki w szkole

Numer rachunku bankowego Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chlewie:

86 9269 0004 0030 0201 2000 0360

W tytule wpłaty należy podać:

1.  imię i nazwisko ucznia,
  2.  klasę
  3. miesiąc, za który wnoszona jest opłata.

Licznik odwiedzin: