Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Chlewie

Wycieczka śladami miejsc pamięci narodowej

Utworzono dnia 28.11.2022

    W dniu 14 listopada 2022 roku uczniowie klas VII i VI wraz z nauczycielem historii  p. Jackiem Kaczorowskim i nauczycielką  języka angielskiego p. Renatą Kopalak  w ramach akcji ,, Szkoła Pamięta ’’ udali się śladami powstańczych mogił do miejscowości Poradzew, Poprężniki, Goszczanów i Chlewo. Na terenie Gminy Goszczanów są miejsca, które nie tylko trzeba zobaczyć, ale o nich pamiętać! Ziemia ta nasiąknięta jest krwią młodych ludzi, którzy oddali swoje życie za wolność! Ważni są ludzie, którzy walczą o naszą ojczyznę,  ale także ci, którzy kochają historię, a szczególnie tę ,, małą historię” – dzieje najbliższej okolicy. Poprzez publikacje miłośników historii, możemy dostrzec osoby ważne dla naszego regionu. W 104.  rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w sposób symboliczny złożyliśmy hołd  bohaterom, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze. Nauczyciel historii p. Jacek Kaczorowski zaczął wycieczkę przed tablicą pamiątkową znajdującą się na budynku szkoły.  Przypomniał działania bojowe II Batalionu I Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w Chwalęcicach, Chlewie, Poprężnikach i Klonowie od 3 do 6 października 1914 roku. Następnie uczniowie udali się  na ścieżkę dydaktyczną z historii, gdzie znaleźli szczegółowe informacje o działaniach Legionów na naszym terenie.

    Poruszając się autokarem na wschód z miejscowości Chlewo dojechaliśmy do  Poradzewa. Tam na skraju lasu znajduje się sporych rozmiarów kopiec ziemi, który skrywa około 20 istnień ludzkich. Spoczywa tutaj kwiat młodzieży szlacheckiej i mieszczańskiej. Uczestniczyli oni w działaniach zbrojnych w powstaniu styczniowym w 1863 roku. W okolicach Goszczanowa doszło do wielu potyczek oddziałów powstańczych z Rosjanami. O działaniach powstańczych można poczytać na tablicy informacyjnej przed mogiłą. Miejsce spoczynku powstańców styczniowych przez wiele lat było zaniedbane i zapomniane. Obecnie dzięki staraniom ,,  kaliskich patriotów ’’postawiono krzyże żelazne z informacjami o powstańcach. O mogile pamięta  pan Jacek Kaczorowski, nauczyciel historii  w Szkole Podstawowej w Chlewie, który rokrocznie porządkuje miejsce spoczynku powstańców styczniowych.  Uczniowie złożyli wieńce i zapalili znicze.

     Z Poradzewa poprzez Wacławów dojechaliśmy do Poprężnik. W miejscowości na rozstaju dróg, pośród wysokich drzew na pagórku znajduje się kapliczka z metalowym krzyżem i pamiątkową tablicą. Okoliczni mieszkańcy postawili ją, aby oddać cześć powstańcom styczniowym z oddziału ppor. Bąkowskiego poległych w bitwie 23 sierpnia 1863 roku z wojskami rosyjskimi. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Z Poprężnik dojechaliśmy do Goszczanowa. Na miejscowym cmentarzu spoczywa przedstawiciel znamienitej rodziny, uczestnik powstania styczniowego –  Kazimierz Unrug. Kazimierz, jako wybitny patriota , został powstańcem, walczył w oddziale Edmunda Taczanowskiego. Zginął w potyczce z Rosjanami pod Kołem 6 maja 1863 roku, gdzie został pochowany, w okresie późniejszym prochy ekshumowano i przeniesiono do Goszczanowa.

     Z Goszczanowa powróciliśmy do Chlewa na miejscowy cmentarz. Tam złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na Grobie Nieznanego  Żołnierza oraz na grobie Józefa Szumskiego, powstańca styczniowego – ojca Marii Dąbrowskiej. To Józef Szumski, ojciec Marii Dąbrowskiej, powstaniec styczniowy, znakomity administrator okolicznych majątków, wspaniały rolnik i ojciec rodziny, który mieszkał w Chlewie i tutaj jest pochowany. Opisany przez Marię Dąbrowską jako Bogumił Niechcic w powieści ,,Noce i Dnie’’.

     Z cmentarza wróciliśmy do szkoły,  a miejsca ważne dla naszej historii na zawsze zostaną w pamięci młodzieży. Serdeczne podziękowania składamy Pani Grażynie Tomaszewskiej za wykonanie wiązanek, rodzicom za zaangażowanie, a szczególnie Państwu Małgorzacie i Rafałowi Zającom, którzy ofiarowali kwiaty na mogiły powstańców i legionistów. Chwała bohaterom, którzy życie oddali za ojczyznę! Pamiętamy! I będziemy Pamiętać! Redakcja: p. Jacek Kaczorowski.

Wycieczka śladami miejsc pamięci narodowej

Utworzono dnia 28.11.2022, 18:21

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Ważne komunikaty

Kontakt do szkoły:

43 3330453

email:spigchlewo@wp.pl

Dyrektor:

502 990 710

Posiłki w szkole

Numer rachunku bankowego Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chlewie:

86 9269 0004 0030 0201 2000 0360

W tytule wpłaty należy podać:

  1.  imię i nazwisko ucznia,
  2.  klasę
  3. miesiąc, za który wnoszona jest opłata.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 49

W poprzednim tygodniu: 231

W tym miesiącu: 379

W poprzednim miesiącu: 1229

Wszystkich: 35665