Wycieczka klas I-III
#Podróżezklasą
Wycieczka klas I – III do Krakowa i Wieliczki
W dniach 23– 24.10.2024 r. w ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą”, które finansowało Ministerstwo Edukacji Narodowej uczniowie klas I- III pod opieką nauczycieli wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. Celem wycieczki było zapoznanie z historią, legendami, wybranymi zabytkami Krakowa i Kopalni Soli w Wieliczce oraz integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskich podczas wspólnego spędzania czasu poza murami szkoły.
Pierwszym etapem wycieczki było królewskie miasto Kraków. Uczniowie wraz z przewodnikiem rozpoczęli zwiedzanie od żydowskiego Kazimierza, gdzie na ul. Szerokiej odwiedzili Starą Synagogę, najstarszą zachowaną bożnicę w Polsce, w której obecnie mieści się oddział Muzeum Historycznego m. Krakowa Dzieje i kultura Żydów. Potem przeszli w stronę podwórka Schindlera zwanego „najpiękniejszym podwórkiem Kazimierza”. Następnie zwiedzali Kazimierz chrześcijański, gdzie mogli zobaczyć kościół Bożego Ciała, kościół św. Katarzyny i Małgorzaty oraz kościół „na Skałce” pod wezwaniem Archanioła Michała i św. Stanisława Biskupa. Kolejny punktem wycieczki był Rynek Główny. Tu uczniowie podziwiali Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki i wysłuchali hejnału. Odwiedzili Muzeum Podziemia Rynku, gdzie wraz przewodnikiem stali się świadkami dawnej historii kupieckiej grodu Kraka, zobaczyli kości do gry, skórzane buty, paciorki, medaliony, biżuterię i monety. Dzięki multimedialnym technikom wczuli się w życie Krakowa sprzed siedmiuset lat – być świadkami pożaru dawnych zabudowań, przyjrzeli się awanturze przekupki z ceklarzem czy zajrzeli do warsztatu złotnika i kowala. Wizyta w muzeum pozwoliła uczniom odkryć średniowieczne realia życia mieszkańców i niezwykłe eksponaty archeologiczne, które pokazały codzienność Krakowa sprzed wieków. Po przyjeździe na miejsce noclegu, był czas na rozmowy i zabawy, które wzmocniły więzi koleżeńskie.
Następnego dnia wraz z przewodnikiem udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, gdzie podczas spaceru uczniowie zobaczyli dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, katedrę – miejsce koronacji królów Polski,a z murów obronnych podziwiali zakole Wisły, Kopiec Kościuszki i klasztor Kamedułów. Nie sposób było pominąć jednego z ważniejszych symboli miasta, rzeźby smoka ziejącego ogniem. Czas spędzony w Krakowie wypełniony był też poznaniem legend związanych z tym miastem. Z Krakowa uczestnicy wycieczki udali się do Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas wędrówki trasą turystyczną, sięgającą 135 metrów w głąb ziemi, uczniowie poznali historię zabytkowej kopalni, dowiedzieli się o tradycjach i obyczajach górników, podziwiali wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, a także dawne narzędzia górnicze. Największy zachwyt wśród uczniów wzbudziła jednak wydrążona w XIX wieku kaplica św. Kingi z przepięknymi żyrandolami wykonanymi z soli.
Wycieczka do Krakowa i Wieliczki była wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem dla uczniów. Podczas wyprawy poznali historię i kulturę tego regionu oraz miło spędzili czas
w gronie koleżanek i kolegów.